6 zagrożeń wysokiego poziomu estrogenów

Wysoki poziom estrogenów może mocno namieszać w funkcjonowaniu naszego organizmu. Grupa tych hormonów ma duży wpływ na nastrój i sprawność seksualną. Najczęściej określamy ich poziom na podstawie estradiolu.

Są ważną grupą hormonów zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Kobiety mają ich więcej, a mężczyźni testosteronu. Najczęściej stosowanie leków jest przyczyną niechcianych wzrostów.

Hormony możemy porównać do podzespołów w komputerze, każdy z nich odrywa ważną rolę. Jeżeli, któryś z nich przestaje działać prawidłowo, w mniejszym lub większym stopniu odbija się to na pracy komputera. To samo z poziomem hormonów w organizmie człowieka.

Czym grozi wysoki poziom tej grupy hormonów?

  1. Problemami z płodnością. Poziom estrogenów u mężczyzny ma ogromny wpływ na proces dojrzewania plemników, jego zbyt niski jak i za wysoki poziom nie jest korzystny. W sytuacji kiedy ich poziom jest za wysoki spada ilość plemników, co przyczynia się do problemów z płodnością.
  2. Ginekomastią. Ginekomastia jest to przerost sutka u mężczyzn. Tkanka tłuszczowa oraz włóknista w obrębie sutka ulega wzrostowi, co powoduje że klatka piersiowa mężczyzny zaczyna nabierać kobiecych kształtów. Przerost tkanki gruczołowej sutka powoduje, że sutek zaczyna odstawać. Zaraz pod nim wyczuwalny jest guz, który może boleć oraz swędzieć.
  3. Niskim libido. Ich nadmiar przyczynia się do powstawania problemów z popędem seksualnym oraz trudnością w uzyskaniu erekcji lub jej braku. Zbyt wysoki ich poziom ma ogromy wpływ na popęd seksualny, po prostu możesz nie odczuwać ochoty na seks. W najgorszym przypadku może nawet wystąpić problem ze wzwodem.
  4. Utratą dobrego samopoczucia. Zbyt wysoki ich poziom przyczynia się do utraty energii, chęci do życia, działania i ogólnego złego samopoczucia. Tego rodzaju stan trwający zbyt długo, może powodować ogromne problemy przede wszystkim stany depresyjne. Taki stan objawia się głównie brakiem chęci do robienia czegokolwiek, wprowadza ponury nastrój, typowe „ględzenie” i narzekanie na wszystko. Jednym z częstych problemów jest również płaczliwość. Mężczyzna z ich wysokim poziomem częściej może ulegać „przeżywaniu” trudnych sytuacji życiowych.
  5. Zatrzymaniem tkanki tłuszczowej. Szczególnie u kobiet mają duży wpływ na kontrolę wagi, ich prawidłowy poziom pozwala utrzymać odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej. W mężczyzny zbyt wysoki poziom może być przyczyną zatrzymania tkanki tłuszczowej, przede wszystkim mniejszego jej spalania, a nawet utraty masy mięśniowej. Innymi problemami mogą być: zwiększone ryzyko stanów zapalnych oraz raka piersi i jajników. Może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy. Zwiększa ryzyko zakrzepów krwi i udarów. Problemy z koncentracją, uderzenia gorąca, zmniejszoną gęstość kości.
  6. Chorobą autoimmunologiczną i nowotworem. Badania potwierdzają niebezpieczny wpływ dominujących estrogenów. Szczególnie substancje imitujące go mogą spowodować jego wysoki poziom, co może być przyczyną powstawania nowotworów.

Warto wiedzieć

  1. Jak zbadać poziom? Aby zbadać poziom estrogenów wystarczy udać się do laboratorium i poprosić o tego rodzaju badanie. Zostanie pobrana krew i wciągu tego samego dnia możemy otrzymać wyniki. Ważne, aby badania robić na czczo. Interpretacja wyników jest bardzo prosta w wykonaniu ponieważ każde z laboratorium podaje obok wyniku granice normy.
  2. Przyczyny wzrostu. Naturalnie z wiekiem testosteron u mężczyzna spada, a wzrasta poziom estrogenów. Równowaga tych hormonów jest bardzo istotna w funkcjonowaniu seksualnym mężczyzny. Do dużych wzrostów najczęściej dochodzi podczas stosowania zastępczej terapii hormonalnej. Powodem wzrostu może być również otyłość, niektóre naturalne produkty, guzy i leki.
  3. Jak obniżyć poziom? Powinniśmy udać się do lekarza, który podejmie odpowiednią decyzję w kwestii leczenia. Inhibitory aromatazy są skuteczne, najczęściej stosowanym lekiem jest Arimidex. Działają na zasadzie powstrzymywania enzymu aromatazy do przekształcania hormonów w estrogen. Istnieją również naturalne produkty takie jak, korzeń dzikiej pokrzywy, ekstrakt z pestek winogron. Regularne ćwiczenia mogą pomóc. Dieta ma wpływ na hormony więc prowadzenie zdrowej diety bogatej w warzywa, może w jakimś stopniu pomóc.
  4. Jakie są normy? Mężczyzna przed okresem dojrzewania, do 13 pg/ml. Mężczyzna w okresie dojrzewania, do 40 pg/ml. Dorosły mężczyzna, od 10 do 40 pg/ml

Dodaj komentarz