Jeść 5 czy 3 razy dziennie? (optymalna ilość posiłków)

Jedni eksperci żywienia twierdzą, że powinno się spożywać 5 posiłków dziennie, a drudzy, że 3. Niestety w większości przypadków nie mówią dlaczego. W takiej sytuacji sam nie wiesz kogo słuchać i ile posiłków spożywać dziennie. To, kiedy jesz nie ma wpływu na metabolizm. Istnieje wiele badań, które potwierdzają tę tezę. A niewiele na temat tego, że częstsze jedzenie przyspiesza metabolizm.

W jednym z nich uczestnicy byli podzieleni na 2 grupy, w jednej z grup spożywali 3 posiłki dziennie, a w drugiej 5. Obie grupy miały uwzględniony ujemny bilans kaloryczny, czyli deficyt. Co się okazało jedna i druga grupa schudła, ale nie było żadnych różnic w utracie wagi spowodowanych ilością spożywanych pokarmów. Jednak różnicą było to, że w grupie jedzącej 5 posiłków dziennie, badani odczuwali mniejszy głód.

Częstsze jedzenie nie przyspiesza metabolizmu. Jeżeli chcesz jeść 5 pokarmów, to jedz 5, a jeśli wolisz 3, to jedz 3. Dla Twojego metabolizmu nie ma większego znaczenia, kiedy dostarczysz pokarm. Częstotliwość jedzenia może wpływać na psychikę, uczucie sytości ale nie na szybkość metabolizmu.

  • Więc, ile posiłków spożywać dziennie? Po prostu dostosuj częstotliwość spożywania posiłków tak, aby czuć się dobrze i żeby jedzenie nie utrudniało Twoich codziennych obowiązków. Nie każdy chce schudnąć, są ludzie, którzy mają problem w drugą stronę. Jedzenie 3 pokarmów o łącznej kaloryczności 4 tysiące a nawet 5, byłoby dużym obciążeniem dla organizmu zaraz po spożyciu ponad tysiąca kalorii na raz. W takiej sytuacji lepiej to sobie rozłożyć. Jeżeli jesteś w grupie, która chce schudnąć, to nie licz na magiczne efekty po spożywaniu posiłków 5 razy dziennie, nie ma to żadnego znaczenia.

Co mówią badania? W jednym z nich uczestnicy podzieleni zostali na 2 grupy, gdzie kaloryczność była ta sama, lecz posiłki zostały rozłożone inaczej w ciągu dnia. W obu grupach zaobserwowano spadek wagi. Częstotliwość spożywania posiłków nie miała znacznego wpływu na utratę kilogramów.

Photo of author
Autor
ADMINISTRATOR STRONY

Jestem autorem strony SportowaFaza.pl Od kilku lat prowadzę aktywny tryb życia, a jakiś czas temu narodziła się chęć stworzenia czegoś i powstała właśnie ta strona.Od tamtej pory poświęcam każdą wolną chwilę, aby krok po kroku osiągać nowe "szczyty" Artykuły, które tutaj znajdziesz bazują na badaniach naukowych i innych wiarygodnych źródłach informacji.Wpadając do mnie na stronę regularnie, możesz dowiedzieć się czegoś co będzie przydatne dla poprawy zdrowia, samopoczucia, wyglądu sylwetki.

Dodaj komentarz