Jeść 5 czy 3 razy dziennie? (optymalna ilość posiłków)

Jedni eksperci żywienia twierdzą, że powinno się spożywać 5 posiłków dziennie, a drudzy, że 3. Niestety w większości przypadków nie mówią dlaczego. W takiej sytuacji sam nie wiesz kogo słuchać i ile posiłków spożywać dziennie. To, kiedy jesz nie ma wpływu na metabolizm. Istnieje wiele badań, które potwierdzają tę tezę. A niewiele na temat tego, że częstsze jedzenie przyspiesza metabolizm.

W jednym z nich uczestnicy byli podzieleni na 2 grupy, w jednej z grup spożywali 3 posiłki dziennie, a w drugiej 5. Obie grupy miały uwzględniony ujemny bilans kaloryczny, czyli deficyt. Co się okazało jedna i druga grupa schudła, ale nie było żadnych różnic w utracie wagi spowodowanych ilością spożywanych pokarmów. Jednak różnicą było to, że w grupie jedzącej 5 posiłków dziennie, badani odczuwali mniejszy głód.

Częstsze jedzenie nie przyspiesza metabolizmu. Jeżeli chcesz jeść 5 pokarmów, to jedz 5, a jeśli wolisz 3, to jedz 3. Dla Twojego metabolizmu nie ma większego znaczenia, kiedy dostarczysz pokarm. Częstotliwość jedzenia może wpływać na psychikę, uczucie sytości ale nie na szybkość metabolizmu.

  • Więc, ile posiłków spożywać dziennie? Po prostu dostosuj częstotliwość spożywania posiłków tak, aby czuć się dobrze i żeby jedzenie nie utrudniało Twoich codziennych obowiązków. Nie każdy chce schudnąć, są ludzie, którzy mają problem w drugą stronę. Jedzenie 3 pokarmów o łącznej kaloryczności 4 tysiące a nawet 5, byłoby dużym obciążeniem dla organizmu zaraz po spożyciu ponad tysiąca kalorii na raz. W takiej sytuacji lepiej to sobie rozłożyć. Jeżeli jesteś w grupie, która chce schudnąć, to nie licz na magiczne efekty po spożywaniu posiłków 5 razy dziennie, nie ma to żadnego znaczenia.

Co mówią badania? W jednym z nich uczestnicy podzieleni zostali na 2 grupy, gdzie kaloryczność była ta sama, lecz posiłki zostały rozłożone inaczej w ciągu dnia. W obu grupach zaobserwowano spadek wagi. Częstotliwość spożywania posiłków nie miała znacznego wpływu na utratę kilogramów.

Dodaj komentarz