7 powodów dlaczego warto jeść jagody

Jagody dają wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim nie są kaloryczne, a zawierają duże ilości przeciwutleniaczy. Są naprawdę smaczne i mogą stanowić świetny dodatek do różnego rodzaju ciast czy deserów.

Często mylimy je z borówką amerykańską, która w rzeczywistości ma nieco inny skład. Są to dwa bardzo podobne do siebie owoce, ale jagodą jest ten, który rośnie praktycznie przy ziemi na niskich krzakach.

W wyglądzie możemy głównie zauważyć, że borówka amerykańska jest stosunkowo większa i oczywiście łatwiej ją kupić w pobliskim supermarkecie.

Istnieje coraz więcej badań, które potwierdzają ich pozytywny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim zawdzięczamy to zawartością antocyjanów. Udowodniono, że regularne ich spożycie wiąże się z zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, zgonu, cukrzycy typu2 i pomaga w utrzymaniu wagi.

  1. Zawartość przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze w jagodach zmniejszają ryzyko uszkodzenia komórek w organizmie. Tym samym dają zalety w postaci poprawy zdrowia, przede wszystkim zmniejszając ryzyko powstawania chorób związanych z efektem starzenia się. Niskie spożycie przeciwutleniaczy często wiąże się z zwiększonym ryzykiem występowania raka i chorób serca. Najwięcej przeciwutleniaczy możemy znaleźć w owocach i warzywach.
  2. Pomagają zmniejszyć poziom cholesterolu. Spożycie dużej ilości przeciwutleniaczy, nie ogranicza się jedynie do zmniejszenia uszkodzeń komórek. Duża zawartość przeciwutleniaczy może dostarczyć zalety w postaci obniżenia złego poziomu cholesterolu (LDL). Nieodpowiedni poziom cholesterolu jest jednym z najczęstszych przyczyn powstawania chorób serca i układu krążenia. Dlatego te owoce mogą być dobre dla Twojego serca i z tego względu, warto je spożywać.
  3. Mogą obniżać ciśnienie krwi. W niewielkim stopniu mogą przyczyniać się do poprawy układu krążenia, zmniejszając ciśnienie krwi. Największe zalety mogą wystąpić u osób otyłych z zespołem metabolicznym, co zostało udowodnione badaniami. Warto podkreślić, że wysokie ciśnienie krwi przyczynia się do utraty zdrowia serca.
  4. Poprawiają pracę mózgu. W badaniach przeprowadzonych na ludziach okazało się, że podawanie soku z jagód każdego dnia wprowadziło niewielkie zalety dla funkcji mózgu. Starzenie się powoduje stopniowe uszkodzenie funkcji poznawczych, szczególnie ma wpływ na pamięć. Spożywając te małe owoce możesz poprawić w jakimś stopniu swoją pamięć. A jak już wiesz, ona odpowiada za poziom Twojej inteligencji. Przeciwutleniacze w nich zawarte przyczyniają się do poprawy inteligencji poprawiając sygnalizację komórkową w mózgu.
  5. Zapobiegają cukrzycy. Okazuje się, że jagody mogą mieć wpływ na kontrolę poziomu cukru we krwi. Przyczyniają się głównie do tego antocyjany w nich zawarte. Badania potwierdzają, że ich spożycie zmniejszyło poziom glukozy na czczo, gdzie w grupie placebo nie było żadnych efektów. Zwiększona ilość poziomu cukru we krwi wiąże się z wieloma chorobami metabolicznymi, przede wszystkim insulinooporością i cukrzycą typu 2. W obecnych czasach mamy coraz większy problem z tego rodzaju chorobami.
  6. Dają lepszą regenerację mięśni. W jednym badaniu udowodniono, że spożycie koktajlu jagodowego po treningu miało wpływ na szybszą regenerację mięśni. Dlatego mogą być dobrym produktem dla sportowców, szczególnie spożywane zaraz po treningu. Wiele ludzi spożywa rożnego rodzaju koktajle białkowe czy węglowodanowe zaraz po ukończeniu sesji treningowej. Możesz dodać do nich ten owoc, a tym samym zwiększyć nieco regenerację i nadać pyszny smak.
  7. Poprawiają trawienie. Zawierają spore ilości błonnika, jest to około 4g na 150g produktu. Spożycie błonnika ma duży wpływ na nasze trawienie. Dzienną normą jest około 25g dla kobiet i 35 dla mężczyzn. Spożywając te małe owoce możesz dostarczyć sporą część dziennego zapotrzebowania, przy tym nie dostarczając dużej ilości kalorii, ponieważ mają niską zawartość cukru.