Badminton (na czym polega ten sport)

Badminton jest sportem niedrogim, każdy może w niego grać i w zasadzie nie potrzebna jest do niego profesjonalna hala, wystarczy kawałek wolnej przestrzeni (gra na świeżym powietrzu przyniesie dodatkowe korzyści).

Czasami ciężko nam jest zmusić się do codziennej aktywności fizycznej, dlatego warto poszukać takiej, która będzie dla nas przyjemnością, a przy okazji formą treningu. Kometka może być w tym kontekście rozwiązaniem.

Sprawdza się jako sport ogólnorozwojowy, forma spędzania wolego czasu, a nawet sposób na odstresowanie i oderwanie od codziennych problemów. W jaki sposób? Gra w kometkę wymaga od nas koncentracji, refleksu i spostrzegawczości, przez co nie mamy czasu myśleć o ewentualnej pracy i sprawach domowych.

Co to jest?

Badminton (zwany inaczej „kometką”) to dyscyplina sportowa przeznaczona dla 2 lub 4 osób. Od 1992 roku znajduje się na liście konkurencji olimpijskich.

Polega na przebijaniu nad siatką lotki przy pomocy rakietki. Gra rozgrywana jest na boisku (jego wielkość zależy o liczby zawodników), na punkty. Podczas gry jasno określona jest wysokość zawieszonej siatki, masa lotki oraz ilość piórek (16). Klasyczny mecz składa się z setów i jest rozgrywany do 21 punktów. Aby wygrać set wymagana jest przewaga dwóch punktów, jedynie w sytuacji, gdy zawodnicy mają po 29 punktów wygrywa ta strona, która zdobędzie ich 30. Gra kończy się po uzyskaniu przez zawodnika lub drużynę wygranej w dwóch setach.

Nazwa gry pochodzi od nazwy angielskiej posiadłości Badminton House, która należała do VIII Księcia Beaufort. To w niej, w około 1870 roku odbył się pierwszy pokaz gry, która polegała na podbijaniu rakietą lotki, która była wykonana z korka i piór. Obowiązujące podczas niej reguły były zbliżone do tych obowiązujących współcześnie. Z czasem zaczął obowiązywać jednolity zbiór dotyczący przepisów gry. W Polsce rozwinął się w latach 70 XX. wieku. 

W związku z popularnością, jaką zaczęła cieszyć się ta rozgrywka zarówno wśród amatorów jak i profesjonalistów postanowiono powołać Międzynarodową Federację (MFB). Co roku odbywają się Mistrzostwa świata w badmintonie, które po raz pierwszy były rozegrane w szwedzkim Malmö w 1977 r.

Zasady gry

W badmintona mogą grać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Najczęściej spotykana jest konkurencja z rozgrywką pojedynczą, gdzie zawodnicy stoją naprzeciwko siebie, po dwóch stronach siatki. Na Igrzyskach Olimpijskich możemy też spotkać grę podwójną (tzw. debel) oraz mieszaną (pary tworzą kobiety i mężczyźni).

Polega na przebijaniu lotki nad siatką, na boisku podobnym do tenisowego. Podczas profesjonalnej rozgrywki ma ono wymiary 13,4 na 6,1m. W grze deblowej szerokość boiska wynosi 5,18 metra. Boisko posiada specjalnie wyznaczone linie określające miejsce serwisu i odbioru. Jak już zostało to wspomniane wyżej mecz kończy się, gdy któraś ze stron wygra dwa sety zdobywając po minimum 21 punktów – punkty liczy się podobnie jak w siatkówce. W przypadku, gdy dojdzie do remisu 20:20 wygrany set należy do strony, która zdobędzie przewagę dwóch punktów. Wyjątkiem jest wynik 29:29, wtedy wystarczy jedynie punkt przewagi (gra rozgrywa się maksymalnie do 30 punktów).

Gra w badmintona rozpoczyna się serwem. Pierwszeństwo serwowania rozstrzyga losowanie. W kolejnych setach wykonuje go strona wygrywając poprzednią wymianę lub seta.

Należy pamiętać o tym, że podczas gry lotka przebijana jest po przekątnej (np. stojąc po prawej stronie boiska serwujemy do przeciwnika, który również stoi po prawej stronie). Jeśli rozgrywający zawodnicy mają zerową lub parzystą liczbę punktów stoją po prawej stronie boiska. Natomiast, gdy gracz serwujący ma nieparzystą liczbę punktów musi ustawić się po lewej stronie.

Punkt zdobywany jest w momencie, gdy uderzona przez zawodnika lotka spadła na ziemię po stronie przeciwnika. Tracony, gdy spadnie poza boiskiem.

 • O czym jeszcze należy pamiętać podczas rozgrywki?
  1. gracz, który serwuje nie może odrywać stóp od podłoża.
  2. lotka musi znajdować się poniżej talii serwującego zawodnika.
  3. rakieta nie możne znajdować się powyżej dłoni gracza.
  4. lotka może dotknąć siatki.

Gdzie można zagrać?

Jeśli chodzi o badmintona jako dyscyplinę olimpijską to jest on uprawiany tylko na hali, gdzie znajdują się specjalne boiska z siatką. Sala musi być wyposażona w specjalną nawierzchnię i oświetlenie. Zawodnicy powinni posiadać buty halowe, które są przeznaczone do gry w kometkę.

Gdy chcemy pograć w kometkę wystarczy nam kawałek wolnej przestrzeni, może to być np. park, sprawdźmy jednak wcześniej, czy powierzchnia jest równa (pomoże nam to uniknąć ewentualnej kontuzji spowodowanej niespodziewaną nierównością terenu). Warto jest też sprawdzić przed planowaną rozgrywką warunki pogodowe, gdyż w rozgrywce może przeszkadzać nam wiatr, zbyt mocne słońce lub co gorsza niespodziewany deszcz.

Co jest potrzebne do gry?

 1. Wygodne buty. Wygodne obuwie sportowe są podstawą udanej gry w badmintona, gdyż wymaga ona od gracza zwinności i szybkich ruchów. W związku z tym powinno być ono stosunkowo lekkie, elastyczne, z podeszwą, która nie będzie ograniczać ruchu stóp, ale jednocześnie zapewni właściwą stabilność i przyczepność. Ponad to powinniśmy dopasować je do nawierzchni kortu. Dlatego jeśli zamierzamy grać np. na piasku lub trawie możemy założyć buty o nieco twardszej podeszwie, natomiast na sztuczną nawierzchnie zaleca się obuwie z miękką podeszwą. Dodatkowo zawodnik może zaopatrzyć się w wkładki żelowe (jeśli buty same w sobie nie mają takiej „funkcji”), które będą amortyzowały wstrząsy podczas wyskoków, a także pomogą wzmocnić okolice stawu skokowego.
 2. Rakieta do gry. Nie jest możliwa gra, jeśli nie posiadamy rakiety. Jej wybór zależy od poziomu kondycji i zaawansowania gry zawodnika. Rakiety jakie możemy spotkać w sklepach różnią się od siebie wagą, balansem, rozmiarem, rączką i sztywnością. Lekka rakieta pozwala na łatwiejszy zamach oraz szybszą reakcję na ruch przeciwnika. Jeśli jesteś początkującym graczem najlepsza będzie dla Ciebie uniwersalna rakieta, która posiada wypośrodkowany balans o wadze ok. 85 g. Kolejne rakiety powinniśmy dobierać do stylu gry jaki sobie wypracujemy. Tym na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę to jej rączka. Powinna ona zapewniać wygodne i stabilne trzymanie sprzętu. Jeśli jednak nie możemy się zdecydować lub żaden model nie spełnia naszych oczekiwań możemy wziąć troszkę mniejszą i założyć na nią owijak, czyli specjalną taśmę.
 3. Lotka. Lotka to kolejna niezbędna rzecz potrzebna nam do gry. Jak się okazuje kupując je znowu mamy do wyboru kilka opcji np. ich wagę, materiał (lotki piórkowe lub syntetyczne), sposób wykonania, a nawet możliwą do osiągnięcia przez nie prędkość. Po lotki piórkowe najczęściej sięgają profesjonaliści, ponieważ zapewniają one lepszą precyzje lotu. Niestety niszczy je nieczyste uderzenie, a to obniża komfort gry i zmusza w końcu do wymiany. Dlatego dla początkujących zawodników oraz do gry rekreacyjnej zaleca się lotki syntetyczne. Tor ich lotu nie będzie tak precyzyjny, co ich piórkowych odpowiedników, mimo to z pewnością zadowoli mniej doświadczonych graczy. Dodatkowo lotki syntetyczne są bardziej wytrzymałe i są tańsze.
 4. Strój sportowy. Jak każdy sport, również i badminton wymaga od gracza odpowiedniego stroju. Najważniejsze oczywiście żeby był wygodny, wykonany z oddychających materiałów oraz nieprzylegający do ciała.  Dlaczego? Ponieważ nie może on ograniczać ruchów zawodnika. Kupując koszulkę zwróćmy uwagę, aby miała szerokie rękawy, co będzie umożliwiało wysokie podnoszenie rąk. Spodenki również powinny mieć szerokie i krótkie nogawki, dzięki temu mamy pewność swobody ruchów podczas wykonywania szybkich zwrotów i biegów. W przypadku kobiet dobrym rozwiązaniem mogą okazać się wygodne, sportowe legginsy.
 5. Inne przydatne akcesoria. Dobór odpowiednich akcesoriów zależy oczywiście od warunków, w jakich przyjdzie nam grać. Jeśli rozgrywka będzie odbywać się na zewnątrz (w czasie, gdy świeci słońce) warto zaopatrzyć się w wygodną i dopasowaną czapkę z daszkiem. Nie tylko ochroni naszą głowę przed promieniami słonecznymi, ale też pozwoli nam skupić się na grze. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w frotki na nadgarstki pozwalające na szybkie otarcie potu z czoła. Warto jest też mieć przy sobie nowe naciągi (żyłki w rakiecie, którymi odbijana jest lotka). Profesjonaliści potrafią wyczuć zmianę, w jakości odbić lotki, dlatego wymieniają naciąg nawet kilka razy w roku. Amatorom tego sportu wystarczy jednak wymiana naciągów w przypadku wyraźnego uszkodzenia naciągów. Jest to pewna oszczędność, w końcu nie trzeba kupować nowej rakiety.

Jeśli nasza przygoda z badmintonem dopiero się zaczyna możemy skorzystać z ofert różnych sklepów, które pozwalają nam zaopatrzyć się w gotowe zestawy. Znajdują się w nich rakietki, lotki, naciągi, a nawet specjalne siatki do rozłożenia. Taki zestaw to dla nas oszczędność czasu, ponieważ nie musimy szukać wszystkiego oddzielnie oraz pieniędzy gdyż zazwyczaj w zestawie wychodzi taniej. Jeśli okaże się z czasem, że wypracujemy sobie swój styl gry i będziemy chcieli mieć bardziej profesjonalny sprzęt będziemy wiedzieli, czego szukać pod kontem swoich możliwości i preferencji.

Dlaczego warto zagrać?

Badania potwierdzają korzyści zdrowotne gry w kometkę. Po 8 tygodniach rekreacyjnej gry nietrenujących kobiet zaobserwowano wzrost kondycji fizycznej oraz poczucie szczęścia.

 1. Ze względu na poprawę sylwetki. Podczas gry w badmintona, jak wiadomo, dużo się biega, wyskakuje i macha rakietą. Czynności te pozwalają na angażowanie naszych mięśni – głównie nóg, ramion i pośladków, co pozwala na wyrzeźbienie ciała i wysmuklenie sylwetki. Przy okazji pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów i to głównie poprzez zabawę i bez bólu (zwłaszcza, jeśli grasz rekreacyjnie). Według ekspertów możliwe jest spalenie nawet 700 kalorii w ciągu godzinnej rozgrywki. Wszystko jednak będzie zależało od nasze masy ciała oraz poziomu intensywności gry. Jeśli Twoim celem jest utrata masy to zaleca się grać minimum godzinę, trzy razy w tygodniu. Najlepiej oczywiście, aby Twój partner był na Twoim poziomie gry. Z drugiej zaś strony, jeśli mamy do czynienia z osobą, która gra lepiej od nas, wówczas zmusza nas to do przekraczania granic, włożenia większego wysiłku i przy okazji spalenia większej ilości kalorii.
 2. Wzmocnisz odporność. Niezwykle skutecznym narzędziem stosowanym do kształtowania odporności jest ruch, którego nie brakuje podczas gry w badmintona. Dzieje się tak dla tego, że komórki układu odpornościowego, które mają za zadanie zwalczać drobnoustroje chorobotwórcze, wspomagają jednocześnie regenerację naszych włókien mięśniowych. W związku z tym wysiłek fizyczny (a więc praca włókien mięśniowych) aktywuje komórki układu odpornościowego. W efekcie układ ten gotowy jest do skuteczniejszej walki ze szkodliwymi mikroorganizmami. Jak zostało to wspomniane już wyżej, podczas gry w kometkę angażowane są nasze mięśnie. Dodatkowo, jeśli będziemy grać w „kometkę” (bo tak często określana jest ta gra w kontekście grania rekreacyjnego) na świeżym powietrzu, w czasie słonecznej pogody, będziemy dostarczać naszemu organizmowi witaminę D. Ona z kolei będzie pobudzała komórki naszego układu odpornościowego do produkcji własnych, naturalnych antybiotyków zwalczających wirusy i bakterie.
 3. Poprawisz kondycję. Niewiele jest sportów, które tak szybko są w stanie poprawić naszą kondycję. Podczas meczu rekreacyjnego w badmintona, granego tak naprawdę dla przyjemności człowiek potrafi przebiec około 2 km. Zawodowy gracz nawet 10 razy więcej. A co najlepsze nie jest to odczuwalne podczas rozgrywki i po niej. Ciągły ruch, który jest konieczny, aby odbijać lotkę może naprawdę korzystnie i szybko wpłynąć na układ krążenia i pojemność płuc. W pakiecie dostajemy jeszcze poprawę siły, refleksu i spostrzegawczości.

Dodaj komentarz