Dipy między krzesłami

Dipy między krzesłami, zwane tez pompkami szwedzkimi to ćwiczenie, które pozwoli zbudować masę mięśni naramiennych przednich, trójgłowy (triceps) oraz całą grupę mięśni klatki piersiowej: zębatego przedniego, piersiowego mniejszego i większego, podobojczykowego. W mniejszym stopniu zaangażują również mięśnie czworoboczne, obły większe i zginacze nadgarstka.

Dipsy (w tym przypadku alternatywnie pomiędzy krzesłami) należą do tzw. wielkiej siódemki ćwiczeń służących zwiększeniu masy ciała. Plusem jest to, że nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, a niezbędne przedmioty znajdziemy w domu. Dzięki użyciu krzeseł mięśnie barków i klatki są rozciągane, co wpływa na ich stymulację.

Wykonując to ćwiczenie z wyprostowanym tułowiem silniej pracuje mięsień trójgłowy ramienia. Jeśli zależy Ci, aby większy nacisk padał na mięśnie klatki piersiowej i naramienne wystarczy podczas opadu pochylić tułów nieco do przodu.

 • Jak wykonać?
  1. Stań pomiędzy krzesłami i chwyć obiema rękami górne poręcze krzeseł (chwyt neutralny, palce skierowane do środka).
  2. Zachowaj proste plecy, z głową w linii prostej z kręgosłupem i wzrokiem wpatrzonym przed siebie. Łopatki ściągaj do siebie.
  3. Napnij ciało.
  4. Na prostych ramionach, z rękami jak najbliżej tułowia, unieś ciało do góry (nogi powinny być podkurczone z tyłu).
  5. Robiąc głęboki wydech zacznij opuszczać ciało (pamiętaj, że łokcie powinny być odwodzone do tyłu, blisko ciała, a nie na boki), do momentu gdy poczujesz napięcie w stawach barkowych. Wbrew powszechnej opinii nie powinno się schodzić zbyt nisko gdyż może to doprowadzić do kontuzji.
  6. Robiąc wdech powróć do pozycji wyjściowej.
 • Błędy najczęściej popełniane:
  1. Niepełny zakres ruchu (zadbaj wcześniej o to, aby ciało było wystarczająco gibkie, czyli mocno rozciągnięte, aby nie doprowadzić do kontuzji).
  2. Brak prostej postawy, kołysanie się ciała.
  3. Odchylanie łokci na boki.
  4. Wstrzymywanie oddechu.

Dodaj komentarz