Przysiady z wyskokiem

Przysiad z wyskokiem jest ćwiczeniem, które na pierwszy rzut oka wydaje się nam łatwe, ale tak naprawdę wcale takie nie jest. Wbrew pozorom wielu osobom może sprawiać trudność. Najważniejsze jednak jest, aby bezwzględnie wykonać je precyzyjnie i poprawnie, w przeciwnym razie samo ćwiczenie przyniesie nam więcej szkody niż pożytku.

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto je wykonywać? Otóż dlatego, że jest to niezwykle szybki sposób na spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki temu, że przyspieszeniu ulega nasze krążenie krwi, a co za tym idzie pobudza się nasz metabolizm.

Jak się okazuje nie tylko podczas treningu, ale i nawet w przeciągu kilku godzin po, tkanka tłuszczowa i cellulit na brzuchu, pośladkach i udach będą w stanie aktywnej redukcji. Podczas 15 minutowego treningu przysiadów z wyskokiem (co wbrew pozorom może być sporym wyzwaniem) możemy spalić do 210 kcal.

Ten ruch wymaga od nas dużej ilości wysiłku i zwinności, co pozwala nam rozwijać naszą siłę, wytrzymałość i szybkość. Regularny trening sprawi, że będziemy w stanie szybciej wykonywać różne ćwiczenia oraz wyrobimy sobie silne i mocne mięśnie nóg.

Systematycznie wykonywane tego ćwiczenia pomoże nam w wyrobieniu atletycznej sylwetki, ponieważ podczas tego ćwiczenia angażowanych jest wiele grup mięśniowych takich jak oczywiście mięśnie pośladków, nóg (mięsień dwugłowy i czworogłowy uda, łydki, stopy), brzucha, ale też mięśnie pleców (prostownik grzbietu).

Na korzyść tego ćwiczenia przemawia jeszcze, a może przede wszystkim, fakt, że nie potrzebujemy do niego specjalnego sprzętu (zakładając, że wykonujemy je bez obciążenia). Wystarczy trochę chęci, samozaparcia i przestrzeni, a możemy ćwiczyć w domu.

  • Jak wykonać przysiad z wyskokiem?
    1. Stajemy prosto, patrzymy przed siebie. Bierzemy wdech i powoli schodzimy tyłkiem do poziomu poniżej kąta prostego, pilnujmy, aby kolana były skierowane na zewnątrz. Jeśli chodzi o ramiona to mogą być wyprostowane lub jeśli wolisz możesz je skrzyżować.
    2. Następnie wyskocz w górę spinając jednocześnie mocno brzuch i pośladki oraz dynamicznie wyprostuj ręce. I co bardzo ważne podczas wyskoku wypuść nabrane powietrze (nieprawidłowe oddychanie podczas ćwiczenia może wręcz zaszkodzić naszemu układowi krążenia). Podczas „lądowania” musimy zwracać uwagę na to, aby lądować jak najbardziej miękko ze zgiętymi kolanami, skierowanymi na zewnątrz. Opadamy do momentu, gdy kolana będą równoległe z biodrami.
    3. Pamiętajmy też żeby nie były one wyprowadzone za daleko przed palce stóp. Co istotne, tempo ćwiczenia powinno być zwiększane stopniowo. Jeśli technika jest nieopanowana, a my narzucimy sobie zbyt dużą intensywność możemy narazić się na kontuzję. Ważne jest, aby na początku dobrze określić swoje możliwości. Daj sobie trochę czasu, a na efekty na pewno nie będzie trzeba długo czekać. Jeśli poczujesz się pewniej możesz urozmaicić ćwiczenie dodając do niego obciążenie np. hantle lub sztangę.