Ściąganie linki wyciągu górnego w wąskim chwycie

Ściąganie linki wyciągu górnego w wąskim chwycie jest dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Jednak, jeśli jesteś osobą początkującą zacznij od mniejszych ciężarów dopóki nie opanujesz dobrze techniki.

Uważa się, że jest to jedno z lepszych ćwiczeń na rozbudowę pleców, zwiększenie siły oraz właściwą postawę ramion. Poleca się je dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia, ponieważ może rozluźnić mięśnie grzbietu (kręgosłupa), co sprzyja zmniejszeniu występującego bólu lub dyskomfortu.

Angażowane są: mięsień najszerszy grzbietu, obły większy, czworoboczny, równoległoboczny, dwugłowy ramienia, piersiowy większy.

 • Jak wykonać?
  1. Chwyć drążek wyciągu górnego.
  2. Usiądź prosto przodem do wyciągu, zblokuj kolana wałkami, ramiona miej wyprostowane.
  3. Weź wdech.
  4. Odchyl się nieznacznie, zepnij łopatki, opuść barki.
  5. Przyciągnij do siebie drążek do momentu, aż łokcie zbliżą się do bioder, a drążek będzie na wysokości górnej części klatki piersiowej.
  6. Zatrzymaj na chwilę ruch. Następnie wydychając nabrane wcześniej powietrze opuść powolnym ruchem ciężar, wyprostuj zgięte łokcie i powróć do pozycji startowej.
 • Pamiętaj:
  1. nie spiesz się z wykonywaniem tego ćwiczenia, wykonuj je powoli, dzięki czemu lepiej poczujesz angażowane do niego mięśnie;
  2. utrzymują prawidłową, wyprostowaną postawę podczas całego ruchu;
  3. powinny być zaangażowane bardziej mięśnie grzbietu, a nie mięśnie ramienne, czy bicepsy (pomoże to uniknąć podnoszenia się z siedzenia, co nie powinno mieć miejsca);
  4. trzymaj łokcie blisko tułowia;
  5. unikaj zatrzymywanie się, gdy ramiona są już wyprostowane, staraj się w miarę od razu kontynuować ruch i praktycznie od razu rozpocząć kolejne przyciąganie;
  6. utrzymuj stabilną pozycję, nie kołysz tułowiem;
  7. skup się podczas wykonywania ćwiczenia, zachowaj prawidłowy oddech.

Dodaj komentarz