5 korzyści treningu karate

Karate dla wielu ludzi jest tylko sztuką walki, nic bardziej mylnego, ponieważ ten trening łączy w sobie wiele innych zalet i korzyści. Między innymi opiera się na opanowaniu własnego umysłu, to mózg kieruje naszym ciałem, nie odwrotnie. Jeżeli opanujemy zdolność kontroli umysłu, możemy wszystko zmienić i osiągnąć to co nam się zamarzy.

Udowodniono, że zdolności motoryczne jak i poznawcze ulegają polepszeniu za pośrednictwem tego rodzaju aktywności. W badaniu brało udział 39 dzieci w wieku 9 lat. 19 z nich ćwiczyło karate, a pozostałe prowadziły siedzący tryb życia. Dzieci ćwiczące odnotowały poprawę szybkości, większą siłę nóg, lepsze zdolności koordynacyjne, lepszą pamięć, uwagę selektywną i zdolności wykonawcze.

  1. Uczysz się samoobrony. Oczywiście jedną z podstawowych zalet treningu karate jest nauka samoobrony. Nauczysz się kopnięć, uderzeń i uników, co w połączeniu daje efektywne kombinacje do obrony przed agresorem. Nie wszystko polega na sile kopnięcia czy uderzenia, ćwicząc ten rodzaj sztuk walki jesteś w pełni przygotowany psychicznie, co może dać Ci ogromną przewagę nad przeciwnikiem. Panujesz nad stresem i każdy twój ruch jest przemyślany, w przeciwieństwie do agresora. 95% ludzi którzy atakują z błahej przyczyny nie panuje nad emocjami, przez co ich uderzenia są odruchem, nie są przemyślane.
  2. Poprawiasz zdrowie fizyczne. Trening karate korzystnie wpływa na Twoje zdrowie fizyczne, poprawiając pracę Twojego organizmu. Szczególnie poprawisz krążenie i pracę serca, co bez wątpienia jest najważniejsze dla zdrowia. Kolejną zaletą jest poprawa jakości snu, sen ma ogromne znaczenie w naszym funkcjonowaniu, nieodpowiedni sen wiąże się ze stresem, obniżonym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Warto trenować tę dyscyplinę, ponieważ pomaga utrzymać zdrową masę ciała i poziom tkanki tłuszczowej. Nasz poziom tkanki tłuszczowej ma szczególny wpływ na zdrowie, każda ilość nadmiernego tłuszczu wprowadza w naszym organizmie niepożądane skutki uboczne. Sport ten daje nam możliwość kontroli stresu, co jest ogromną zaletą, ponieważ nadmierna ilość stresu, szczególnie długotrwałego, powoduje niechciane zmiany w funkcjonowaniu hormonów. Głównie trzech hormonach, nazywanych hormonami stresu (kortyzol, noradrenalina, adrenalina), zbyt duża ilość tych hormonów i wytarzana zbyt często, ma niekorzystny wpływ na serce, poziom tkanki tłuszczowej, poziom cukru.
  3. Wzmacniasz psychikę. Silną psychiką cechują się ludzie, którzy wiedzą czego w życiu pragną i dążą do osiągnięcia tego celu, mimo napotkanych przeszkód. Ludzie którzy mają słabą psychikę, nie wiedzą co jest dla nich dobre, a co złe, nie wiedzą gdzie jest ich miejsce. Tacy ludzie łatwo tracą panowanie nad swoimi emocjami i łatwo popadają w depresję. Odczuwają lęk przed tym co będzie, doświadczają większej ilości stresu i mają tendencję do podejmowania nieprzemyślanych decyzji. Łatwo ulegają pokusie i wiele innych wad. Trenujący sztuki walki wykazują się silniejszą psychiką. Częścią treningu karate jest trening duchowy, który korzystnie wpływa na naszą psychikę, oczyszczając umysł z trujących myśli. Pozwala nam opanować stres, zwiększyć pozytywne myślenie i dzięki temu możemy znaleźć w swoim życiu miejsce, podjąć odpowiednią decyzje która zadecyduje o naszej lepszej przyszłości. Sport ten może również stać się sensem życia, trening siły, wytrzymałości oraz psychiki to bardzo silna broń, która pozwoli nam cieszyć się życiem i korzystać z każdej danej nam godziny.
  4. Uczysz się samodyscypliny. Dzięki treningu karate, możesz stać się bardziej zdyscyplinowanym, co przełoży się na całe Twoje życie, a niemożliwe stanie się możliwe. Każdy z nas ma marzenia, lecz różnimy się tym, że jedni dążą do realizacji tych marzeń, a inni żyją tylko marzeniami stojąc w miejscu. Ludzie którzy ćwiczą, mają większą skłonność do realizacji swoich marzeń. Tutaj w dużej mierze odgrywa rolę samodyscyplina, ponieważ marzymy o rzeczach których nie ma na wyciągnięcie ręki, trzeba naprawdę poświęcić każdą minutę życia, aby to zdobyć. Wszyscy zmagamy się z lenistwem, a samodyscyplina decyduje o tym, czy poddasz się pokusie, czy jednak zrobisz to czego Ci się w danej chwili nie chcę robić, ale powinieneś.
  5. Uczysz się szacunku. Panując nad swoim duchem i ciałem, panujesz nad swoimi emocjami, co pozwala Ci bardziej szanować drugą osobę. Oczywiście to ma sens nie tylko w związkach, między znajomymi również, ponieważ jesteśmy bardziej skłonni do zbudowania prawdziwiej przyjaźni. Przyjaźń i prawdziwy szacunek to klucz do szczęścia, mało kto naprawdę wie co to znaczy szacunek do drugiej osoby. Jak widać tego rodzaju aktywność ma wiele korzyści da naszego umysły i ciała, co jest bardzo cenne w życiu i naprawdę może pomóc stać się szczęśliwym człowiekiem, a szczęścia nie kupisz za żadne pieniądze.

Jedno z badań potwierdzają, że trening karate dawał korzyści w postaci poprawy reaktywności ruchowej, tolerancji stresu i podzielności uwagi już po 5 miesiącach regularnych ćwiczeń.