Kiedy stosować pas kulturystyczny?

Używanie pasa kulturystycznego bywa tematem kontrowersji. Jego prawidłowe zastosowanie, nie do końca jest wszystkim znane. Więc, kiedy go stosować? Powinniśmy stosować go tylko i wyłącznie w momencie, kiedy chcemy pracować z dużym ciężarem.

Co to znaczy dużym? Na początku przygody z dźwiganiem, nie powinieneś go używać. Z czasem treningów siłowych, ciężar wzrasta do coraz większych wartości, a my potrzebujemy coraz większego usztywnienia. Właśnie do tego on służy, żeby usztywnić dolną część pleców i zapobiegać pęknięciu dysku.

Pracując z ciężarem około 100kg, jak to jest w sytuacji początkującego dźwigacza, nie jesteśmy narażeni na ogromne przeciążenia w tej części ciała, więc jest on zbędny. Mimo wszystko technika, musi być zawsze jak najbardziej dopracowana.

Kiedy stajesz się coraz silniejszy wzmacniasz również struktury w tym obrębie. W pewnym momencie jednak samo wzmacnianie nie wystarcza i musisz sięgnąć po dodatkowe zabezpieczenie. Wyobraź sobie mechanikę dźwigania. Im bardziej sztywna konstrukcja dźwigu, tym większe możliwości. Nie utrzymując tej sztywności, nie jesteś w stanie dźwigać dużych ciężarów, ponieważ dźwig nie wytrzyma nacisku.

Dlatego powinieneś stosować pas kulturystyczny tylko i wyłącznie, w momencie podejścia do dużego ciężaru. Na temat jego zastosowania pojawiają się różne teorie, ale w rzeczywistości jest tylko zabezpieczeniem dolnej części pleców.

Badania mówią o korzyściach z jego stosowania poprzez pomoc w podtrzymaniu tułowia, dzięki zwiększeniu ciśnienia w jamie brzusznej. Zaobserwowano znaczną poprawę wyników siłowych, u uczestników którzy go stosowali.

Dodaj komentarz