8 wskazówek, które pomogą rozbudować łydki

Mięśnie łydek można uznać za wyjątkowo upartą grupę, ich rozwój i kształt są mocno zależne od naszej genetyki. Ale to nie znaczy, że nie można ich rozbudować. Wiele ludzi zastanawia się dlaczego nie rosną. Odpowiedź na to pytanie jest prosta, ponieważ nie są traktowane z tym samym priorytetem jak inne partie.

Odpowiednie podejście do diety i treningu pozwoli skutecznie je powiększyć i o tym będzie w tym materiale. Jedno z przeprowadzonych badań pokazuje, że trening 3 razy w tygodniu, przez okres 3 miesięcy skutkował wzrostem mięśni w tym obszarze.

 1. Nie traktuj ich jako dodatek. Najczęstszym błędem, który przyczynia się do niewielkich wzrostów mięśni łydek, jest traktowanie ich jako dodatek, mięsień, który nie jest za bardzo do niczego potrzebny. Dopiero jak kończysz trening przychodzi czas na ich trenowanie? Na dodatek jest to jedno ćwiczenie w tygodniu składające się z 5 serii roboczych? Jest to za mało, aby osiągnąć jakieś konkretne rezultaty, ale nie dla każdego. Ponieważ jak wspominałem genetyka ma spore znaczenie, jeśli chodzi o wielkość i kształt tych mięśni. Bywa i tak, że ludzie którzy „nie wiedzą” co to siłownia mają ogromne łydki, niestety nie każdy ma tyle szczęścia, więc musisz zabrać się do pracy. Jeśli chcesz żeby urosły, trenuj je częściej.
 2. Wyjdź z rutyny treningowej. Kolejną przyczyną dlaczego nie rosną, może być rutyna treningowa. Jeśli trenujesz je zawsze pod tym samym kątem, możliwe, że trenujesz tylko jej część, a w dodatku za każdym razem tę samą. Kierując palce do wewnątrz, na zewnątrz lub trzymając w naturalnej pozycji, celujesz w różne części tego mięśnia, 3 różne głowy z których składa się mięsień, dlatego podczas treningu warto celować w każdą z głów.
 3. Trenuj ciężej. Łydki jako mięsień o małej objętości jest w stanie szybko się zregenerować co oznacza, że możesz je trenować częściej, a nawet codziennie jeśli nie są obolałe i dobierzesz odpowiednią ilość serii. Być może za szybko odpuszczasz, nie zwiększasz objętości treningowej, trenujesz cały czas tym samym ciężarem i tym samym zestawem ćwiczeń oraz wykonywanych serii. To również przyczynia się do zastoju.
 4. Dbaj o technikę. Bardzo częstym błędem jest przesadzenie z ciężarem, ponieważ musisz skupić się na pełnym zakresie ruchu podczas unoszenia ciała powinieneś praktycznie stać na palcach, aby w pełni zostały rozciągnięte. Ładowanie dodatkowych ciężarów często powoduje, że zakres ruchu ulega sporej niekorzystnej dla wzrostu zmianie.
 5. Jakie ćwiczenia wykonywać? Najlepszym ćwiczeniem są wznosy na palcach stojąc na podwyższaniu, stopniu który umożliwi nam zejście piętami poniżej linii palców. Możemy stać na stepie (tylko palcami), który znajdziemy na każdej siłowni, a jako ciężar użyć suwnicy, która również pozwoli nam utrzymać równowagę.
  • Oto najlepsze ćwiczenia:
   1. stanie na palcach z ciężarem
   2. stanie na palcach bez ciężaru
 6. Pamiętaj o pełnym zakresie ruchu. W trakcie ćwiczeń wykonujemy ruchy tylko stopą, a reszta ciała ma być sztywno i pamiętajmy o pełnym zakresie ruchu. Ruchy odbywają się góra, dół w pełnym zakresie ruchu, czyli na górze staramy się stać na palcach jak najwyżej i schodzimy jak najniżej. Można dodatkowo chwilę przytrzymać pozycję stania na palcach.
 7. Trenuj je pod różnym kątem. Kierując palce w różne strony zmieniamy trenowany obszar. Możemy zrobić na przykład ćwiczenie, po 5 serii w różnym układzie palców. Trzymając palce w neutralnej pozycji skupiamy się na głowie środkowej, trzymając palce do wewnątrz, a stopy na zewnątrz celujemy w głowę zewnętrzną, kierując palce na zewnątrz celujemy w wewnętrzną część.
 8. Trenuj je częściej, niż zwykle. Tak naprawdę te mięśnie możesz trenować 4 nawet 5 razy w tygodniu, daje to 5 ćwiczeń i jeśli w każdym uwzględnisz wszystkie trzy części, to możesz spodziewać się efektów. Warto dodać, że przy większości ćwiczeniach wykonywanych na siłowni one nie pracują. Dlatego w czasie kiedy czekasz między seriami na przykład trenowania bicepsa, możesz wdrążyć ćwiczenie na łydki. Nie spowoduje to żadnych utrudnień dla treningu bicepsów w kolejnej serii.

Dodaj komentarz