Zasady gry w tenisa ziemnego (reguły rozgrywki)

W meczu tenisa ziemnego mogą wziąć udział dwie (singiel) lub cztery (debel) osoby. Mecz składa się z setów, sety z gemów, a gemy z punktów. Punkty przyznawane są za każde wygranie w pojedynczej wymianie tenisowej.

Dla osób, które nie znają zasad tenisa ziemnego punkty liczone są w dość nietypowy sposób, ponieważ pierwszy punkt w gemie liczy się, jako 15, drugi jako 30, a czwarty jako 40. Zdobycie czwartego punktu zapewnia wygranie gema w przypadku, gdy rywal posiada jedynie dwa punkty. W przypadku wyniku 40:40 (tzw. równowagi) gracze grają dotąd, aż któryś z nich zdobędzie dwa punkty przewagi.

Mecz tenisa ziemnego kończy się wygraną w momencie, gdy zawodnik lub drużyna będzie miała na swoim koncie dwa wygrane sety z trzech możliwych setów lub trzy wygrane sety z pięciu możliwych setów. Istnieje kilka różnych metod rozstrzygania seta. Dwie najważniejsze i najczęściej stosowane to:

1. Set do przewagi dwóch gemów – zawodnik/para wygrywa seta po wygraniu sześciu gemów zakładając, że udało się zdobyć dwa gemy przewagi. W innym wypadku mecz toczy się do momentu, aż taka przewaga zostanie uzyskana.
  2. Set z tie-breakiem – zawodnik/para wygrywa seta po wygraniu sześciu gemów zakładając, że udało się zdobyć dwa gemy przewagi. Jeśli jednak jest równowaga i przeciwnicy mają po sześć gemów wtedy rozgrywany jest tie-break.

Zawodnicy w czasie rozgrywki zmieniają się stronami kortu po każdym nieparzystym gemie w secie, a także po zakończeniu seta (za wyjątkiem sytuacji, gdy liczba gemów w poprzednim secie była parzysta).

Po każdym nieparzystym gemie (z wyjątkiem pierwszego) zawodnicy mogą skorzystać z krótkiej, bo trwającej zaledwie 1,5 minuty, przerwy. Niewiele dłuższa przerwa przysługuje po każdym secie, gdyż wynosi ona zaledwie 2 minuty. Tenis ziemny jest sportem wytrzymałościowym, mecz może trwać nawet 3 godziny, także z wiadomych przyczyn wydłużanie przerw jest zabronione. Wyjątkiem są jedynie sytuacje niezależne od graczy (takie jak warunki pogodowe, uszkodzone obuwie bądź rakieta, wymiana piłki).

W każdym gemie jest jeden podający (który wprowadza piłkę do gry) i jeden odbierający (który odbiera podanie). Zamiana ról odbywa się po każdym gemie. Inaczej odbywa się to w przypadku tie-breaka – tam role zmieniają się po każdej nieparzystej liczbie rozegranych punktów (czyli po pierwszym, trzeci, piątym itd.). W przypadku rozgrywki „debel” para ustala przed pierwszym gemem, która osoba odbierze podanie w pierwszym punkcie, później przy kolejnym punkcie się zamieniają. Takie ustalenia pozostają do końca gemów i setów.

• Utrata punktu w meczu tenisa ziemnego następuje, gdy:
    1. Zawodnik niepoprawnie wykona dwa podania pod rząd.
    2. Zawodnikowi nie uda się odbić piłki, po tym jak pierwszy raz odbiła się od kortu.
    3. Zawodnik odbije piłkę, która zanim dotknęła podłoża uderzyła w stałe urządzenie kortu.
    4. Odbierający odbije piłkę zanim ta dotknie kortu.
    5. Zawodnik odbije piłkę, która trafi w ziemię poza właściwym polem gry lub trafi w jakikolwiek przedmiot poza polem.
    6. Zawodnik świadomie przeniesie lub złapie piłkę rakietą lub dotknie piłkę więcej niż jeden raz.
    7. Zawodnik, jego rakieta (bez względu, na to czy ją trzyma w ręce czy też nie) lub cokolwiek ma na sobie dotknie w czasie meczu: siatki, słupków, linki, paska, taśmy bądź kortu po stronie przeciwnika.
    8. Zawodnik odbije piłkę, która nie przeszła nad siatką na jego stronę.
    9. Piłka w czasie rozgrywki dotknie rakiety zawodnika, który nie trzyma jej w ręce.
    10. Piłka dotknie w czasie gry dotknie zawodnika lub czegokolwiek, co ma na sobie tudzież trzyma w ręce, a co nie jest to rakietą.
    11. W grze podwójnej (debel) odbitą piłkę dotkną dwie osoby.