Znaczenie mTOR w kulturystyce (co to jest)

Będąc kulturystą niezależnie na jakim poziomie, zapewne interesuje cię znaczenie mTOR w budowaniu mięśni. W tym materiale postaram się nieco naświetlić ten temat.

 • Co to jest? Jest to ssaczy cel rapamycyny, kinaza serynowo treoninowa. Czyli jeden z regulatorów syntezy białek i czujnik energii oraz składników odżywczych, szczególnie aminokwasu zwanego leucyną. Ma kluczowe znaczenie w kulturystyce, ponieważ pośredniczy w budowie (anabolizmie) i utracie (katabolizmie) masy mięśniowej.
 • Co go aktywuje?
  1. Aminokwasy
  2. Tlen
  3. ATP
  4. Glukoza
  5. Insulina / IGF-1
  6. Cytokiny
  7. Onkogeny
  8. Testosteron
  9. Dodatni bilans kaloryczny
 • Co go blokuje?
  • Deficyt kaloryczny
  • AMPK
  • Nadmiar tkanki tłuszczowej
 • Jak to ma się do budowania mięśni? mTOR w kulturystyce ma kluczowe znaczenie ale cały proces przyrostu mięśni jest na tyle skomplikowany, że ograniczanie się do dbałości o jeden z czynników sprzyjających wzrostowi masy mięśniowej nie wystarczy. Skupiając się na czynnikach pobudzających jego działanie, możesz jednocześnie nasilić czynniki sprzyjające jego blokadzie. Wszystko zależy od tego, jak dobrze kontrolujesz swoje żywienie i aktywność.

Photo of author
Autor
ADMINISTRATOR STRONY

Jestem autorem strony SportowaFaza.pl Od kilku lat prowadzę aktywny tryb życia, a jakiś czas temu narodziła się chęć stworzenia czegoś i powstała właśnie ta strona.Od tamtej pory poświęcam każdą wolną chwilę, aby krok po kroku osiągać nowe "szczyty" Artykuły, które tutaj znajdziesz bazują na badaniach naukowych i innych wiarygodnych źródłach informacji.Wpadając do mnie na stronę regularnie, możesz dowiedzieć się czegoś co będzie przydatne dla poprawy zdrowia, samopoczucia, wyglądu sylwetki.

Dodaj komentarz